Bugün iş dünyasında, Stephen R. Covey‘in kitabını okumamış olan hemen hemen yoktur. Yazarın başlıca kitaplarını Her Şeyi Değiştiren Tek Şey Güven, Güvenin Hızı, 8’inci Alışkanlık, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı şeklinde saymak mümkündür. Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezliliği benimsemiş olan Stephen R. Covey, insanın onuruna yakışan, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için gereken alışkanlıkları “ Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabında belirlemektedir.

Çeşitli araştırmalar yapan Stephen Covey, dünya görüşünün gözle görmek değil, anlamak ,algılamak ve yorumlamak olduğuna kanaat getirmektedir. Ayrıca; Covey, yaşamımızda güçlü bir etkisi olan alışkanlıklarımızın bilgi, beceri ve arzunun kesişmesi olarak ifade  etmektedir. Alışkanlıkların bireyleri sürekli olgunlaşma modeline , yani bağımlılıktan bağımsızlığa, oradanda karşılıklı bağımlılığa götürdüğünü anlatmaktadır.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı şunlardır:

1. Proaktif ol

2. Sonunu düşünerek işe başla

3. Önemli işlere öncelik ver

4. Kazan / Kazan diye düşün

5. Önce anlamaya çalış…sonra anlaşılmaya

6. Sinerji yarat

7. Baltayı bile

“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” Stephen R. Covey

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>