Aile Şirket Anayasası

Aile anayasası, hissedarlar arası bir sözleşme şeklinde olup, üçüncü kişilerin bilgisine açık değildir. Kurumsal ve kalıcı bir şirket yapısının oluşturulması için önemli bir adımdır.

Aile şirketlerinin en başta gelen sorunlarından biri, kurucudan sonra sürdürülebilirliğin sağlanamaması, “aile” ve “şirket” kavramlarının birbirine karıştırılmasıdır. Son yıllarda hızla büyüyen aile şirketlerinde; ailenin değerleri ile şirketin yönetimi arasında bir köprü kurma gereksinimi giderek artmıştır

Bu nedenle günümüzde birçok aile şirketi, aile ile şirket arasındaki ilişkileri düzenlemek, şirketlerin geleceğini güvence altına almak, çıkarlarını korumak ve hep birlikte, aynı hedefler doğrultusunda çaba gösterilmesini sağlamak için aile anayasası hazırlamaktadır.

Aile anayasası, hukuki bağlayıcılığı olmayan sadece bir niyet mektubu şeklinde veya beraberinde hissedarlar arası bir sözleşme şeklinde de olabilir. Hissedarlar arası sözleşme özel hukuk sözleşmesi olup, üçüncü kişilerin bilgisine açık değildir.

Aile anayasası, kurumsal ve kalıcı bir şirket yapısının oluşturulması için önemli bir adımdır. Kurumsallaşmış, doğru yönetilen bir şirkette gelecek için doğru stratejiler üretilir.

“Ailem A.Ş”.  ve “Ailemin Anayasası” hakkındaki videomuzu izlediniz mi?

(76)

About The Author
-

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>