Kariyerin İlk Adımları, Üniversite Öncesi – Aytuğba Baraz Koç

Kariyerin İlk Adımları, Üniversite Öncesi

Kendinizi Tanıyın

Öğrencilik insan hayatının yaşarken kıymeti bilinmeyen en güzel ve verimli zamanlarıdır. İş hayatının öncesinde kazandığınız bilgi birikimi ve yetkinlikler hayatınızı şekillendirecek yapı taşları haline gelir. Neyi yapmayı sevdiğinizi, neyi sevmediğinizi iyi tanımlayın. Çünkü günümüz iş yaşamında en eksik insanlar neler yapabileceğini bilemeyen insanlardır. Ancak, unutulmaması gereken en önemli nokta kişinin yapmayı sevdiği işlere karşı yeteneğinin olup olmadığıdır. Burada önemli olan kendini iyi tanımaktır. Öğrencilik hayatı birçok şeyi aynı anda yapabilmek veya deneyebilmek için çok sayıda fırsat sunar. Bunun için, asla tek yönlü bir insan olmayın. Kendinizi farklı boyutlarda da geliştirin, hobi edinin. Bu sizi hem çok yönlü bir kişi yapar, hem özgüveninizi artırır.

Farklı Meslekleri Gözlemleyin

Kişinin kendini tanıyabilmesi ve yetkinliklerinin ne yönde olduğunu anlayabilmesi için en iyi yol, farklı meslekleri keşfetmektir. Daha üniversiteye gitmeden, neyi meslek olarak seçebileceğinizi görebilmek için, fırsatlar arayın. Farklı işleri yapan yakınlarınıza sorular sorun, imkân varsa yanlarında bulunup gözlem yapın. Günümüzde okuduğum mesleği yapmıyorum diyen çok sayıda kişi duyarsınız. Siz olabildiğince yetkinliklerinizi bilin ki, sevdiğiniz bölümü okuyun ve o işi yapın.
Boş Zamanlarınızı Değerlendirin
Hayat tercihlerden ibarettir. Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz de sizin tercihinizdir. Boşa vakit harcayarak, bol bol televizyon izleyerek, bilgisayar oyunu oynayarak, sosyal medyayı haddinden fazla kullanarak zaman öldürebilir (!); ya da bir müzik aleti çalmayı, bir spor dalında başarılı olmayı, kitap kurdu olmayı tercih edebilirsiniz. Dinlemenin tek yolu yatmak değildir, farklı aktiviteler yapmak da sizi dinlendirebilir. Tam da bu nedenle, boş zamanlarınızdaki tercihlerinizi de doğru belirleyin. Unutmayın ki, tercihleriniz ileride alışkanlıklarınız haline dönüşecektir.

Hedefler Koyun ve Ölçün

Hayatta en kötü şey insanın hedefinin olmamasıdır. Kendinize hedefler koyun, bu çok yakın zamanlı ve basit veya geleceğe dönük, uzak hedefler olabilir, ama koyun. Hedefleriniz uzun zamanlı ise de kısa zamanlı ise de kendinizi şartlayabileceğiniz bir zaman belirleyin ve o zaman geldiğinde de hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı ölçün. Bu sizin yaşam tarzınız haline gelsin. Hedef koyun ki yolunuz belli olsun, hedef koyun ki hayatınızı buna göre yönlendirebilin. Öğrencilik hayatı bitip, iş hayatına geçtiğinizde, başarmak zorunda olduğunuz işler, sizin hedefleriniz haline dönüşecek. İşte o zaman, siz zaten bunu biliyor olacaksınız.

İnsan hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri, üniversite hayatı, sonrasında iş yaşamıdır. İş hayatınızda karşılaştığınız her zorluğu çözme beceriniz o güne kadar biriktirdikleriniz olacak. Siz ne kadar çok yönlü bir kişi olursanız, o kadar çok “sen bunları nereden biliyorsun” dediklerini duyacaksınız. Her ne yaparsanız yapın, yaptığınız işi severek yapın ve başarılı olmak için yollar arayın. Siz farklı olmaya çalışmazsanız kimse sizin fark yaratmanız için uğraşmaz. Problem anındaki probleme bakış açınız, insanları yönlendirme beceriniz ve problem çözme yetkinliğiniz sizi farklı kılan özellikler olsun. İnsan ilişkilerine hayatınızın her döneminde önem verin. İnsan biriktirin. Sosyal medyanın bu kadar hayatımızın içinde olduğu bir ortamda büyüyen nesiller olarak, insanın sosyal bir varlık olduğunu unutmayın. Çevrenizde olan bitene duyarlı olun. Anne babanızın içinde olduğu koşturmayı, evde işleri ile ilgili yaşadıklarını, arkadaşlarınızın sorunlarını fark edin.

Öğrencilik hayatı bitip, iş hayatı başladığında kariyer yolculuğunuz daha sıkı şekilde devam ediyor olacak. İş hayatındaki kariyer basamaklarında, işinizi başarılı şekilde yapmanız kadar, yetkinlikleriniz ve kişiliğinizin de önemli rol oynadığını göreceksiniz.

CGS Center Resmi Websitesi

Ailem ve Şirketim  Bülteni

Kariyerin İlk Adımları, Üniversite Öncesi – Aytuğba Baraz Koç

| Blog | 0 Comments
About The Author
-

Parse error: syntax error, unexpected 'comment_form_defaults' (T_STRING), expecting ')' in /var/www/vhosts/cgscenterbussac.net/httpdocs/wp-content/themes/truemag/comments.php on line 42